Co może zrobić grupa producentów rolnych po zakończeniu okresu wsparcia finansowego z ARiMR? Jedną z możliwości jest likwidacja grupy producentów rolnych. Jak ona przebiega i jak poprawnie przejść przez ten proces?
– W Agraves od lat zajmujemy się nie tylko prowadzeniem i zakładaniem grup producentów rolnych, ale pomagamy także w procesach przekształceń czy likwidacji – mówi Roman Zapała, dyrektor działu B+R w Agraves.
Co dalej po zakończeniu okresu wsparcia dla grupy producentów rolnych?
Po zakończeniu 5-letniego okresu wsparcia finansowego grupy producentów rolnych stają przed dylematem – co zrobić dalej?
W takiej sytuacji są dwa główne rozwiązania. Pierwsze z nich to kontynuacja działalności grupy, już bez dotacji ze strony ARiMR. Takie rozwiązanie ma sens, o czym świadczą doświadczenia naszych klientów.
Drugim, na które decyduje się część podmiotów, jest likwidacja grupy lub organizacji producentów rolnych.
Likwidacja grupy producentów rolnych to skomplikowany proces.
– Proces likwidacji organizacji lub grupy producentów rolnych jest skomplikowany i trwa przynajmniej kilka miesięcy. Dlatego tak istotne jest wsparcie doradców, którzy posiadają doświadczenie w tym zakresie – nie ma wątpliwości Roman Zapała.
– Podmiotom, które podjęły decyzję o zakończeniu działalności pomagaliśmy kompleksowo, poczynając od zaprojektowania całego procesu, wsparcia w podjęciu kluczowych decyzji biznesowych, poprzez sporządzenie niezbędnych dokumentów w trakcie tego procesu, aż po ostateczne wykreślenie podmiotu z KRS – dodaje Roman Zapała.
Likwidacja grupy producentów rolnych z Agraves.
Dlaczego warto zaufać doradcom Agraves w procesie likwidacji grupy producentów rolnych?
Przede wszystkim doradzimy od czego zacząć po podjęciu decyzji o likwidacji oraz jak przygotować rolników do podjęcia decyzji w zakresie finansów i majątku podmiotu. Wraz z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem wdrażamy rozwiązania mające na celu minimalizowanie skutków podatkowych likwidacji.
Co więcej, przygotujemy oraz pokierujemy obligatoryjnym w spółdzielni procesem lustracji. Nasz zespół prawny ma także gotowe rozwiązania na wypadek, gdy kontrahent grupy zalega jeszcze z płatnościami za faktury, a ściągnięcie należności wydaje się odległą przyszłością. Dzięki temu proces likwidacji nie musi zostać odsunięty w czasie. Wiemy ponadto jak grupa może uzyskać rekompensatę za niezapłacone faktury z Funduszu Ochrony Rolnictwa.
– W Agraves zadbamy też o to, by proces likwidacji przebiegł możliwie szybko oraz sprawnie. To bezpośrednio przekłada się na korzyści finansowe członków grupy, gdyż każdy kolejny miesiąc jej działalności może generować niepotrzebne wydatki – mówi Roman Zapała.
Naszą siłą jest także długoletnie doświadczenie oraz szeroki zespół ponad 50 ekspertów, specjalizujących się w różnorodnych dziedzinach, takich jak księgowość, prawo, rozliczenia lub dotacje.
Jak zaplanować likwidację grupy producentów rolnych? Jakie zobowiązania ciążą na grupie wobec ARiMR podczas przeprowadzania procesu likwidacji i wykreśleniu z KRS? Jakie są obowiązki członków podczas likwidacji grupy? Zapraszamy do kontaktu.
Alicja Rutkowska
735 979 495
a.rutkowska@agraves.pl
Roman Zapała
728 433 569
r.zapala@agraves.pl
Zapoznajcie się z naszymi wszystkimi usługami oraz
odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych!

